2013 AFC Tampa Results

Best Actor

  • Gary Corbin – Shadowlite Productions – Englewood, FL  – Family Ties

also nominated

  • Mason Rowan – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks
  • Scott Sullivan – Helix Media/FilmGuyTV – New Port Richey, FL – Phoenix

Best Actress

  • Davina Reid – Joseph Boyle Films – Clearwater, FL – The Eyes of God

also nominated

  • Forbes Riley – Instigator Studios – Clearwater, FL – Darker Shade of Blue
  • Anja Akstin – Wicked Window Productions – Tampa, FL – Resurgence

Best Villain

  • Michael Rubino – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks

also nominated

  • Rob Mello – Wicked Window Productions – Tampa, FL – Resurgence
  • Joel Wynkoop – Aspect Ratio 235 – Tampa, FL – Peace, Love, Unity, Revenge

Best Hero

  • Tom Latimer – LulaVille Shooters – Tampa, FL – Blind Tag

also nominated

  • Ben Rowe – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks
  • Eric Thomas – Digital Insanity Productions – Tampa, FL – The Duel of Fates

Best Editing

  • Domonic Smith – LulaVille Shooters – Tampa, FL – Blind Tag

also nominated

  • Antony Matos – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks
  • Rob Smith – Yella Belly Films – Grimsby, Humberside, UK – Havelock

Best Visual Effects

  • Rob Smith – Yella Belly Films – Grimsby, Humberside, UK – Havelock

also nominated

  • Antony Matos – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks
  • Kyle Franzak – 40K – Tampa, FL – The Emerald Pendant

Best Special Effects

  • Antony Matos – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks

also nominated

  • Joseph Boyle – Joseph Boyle Films – Clearwater, FL – The Eyes of God
  • Michael E. Brown – Silver Forest Studios – Tampa, FL – Sleigh Bells Ring

Best Sound Design

  • Scott Sullivan – Helix Media/FilmGuyTV – New Port Richey, FL – Phoenix

also nominated

  • Donald E. Reynolds – RnD Entertainment – Clearwater, FL – Echo
  • Antony Matos – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks

Best Soundtrack

  • Antony Matos – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks

also nominated

  • Donald E. Reynolds – RnD Entertainment – Clearwater, FL – Echo
  • Domonic Smith – LulaVille Shooters – Tampa, FL – Blind Tag

Best Lighting

  • Scott Sullivan – Helix Media/FilmGuyTV – New Port Richey, FL – Phoenix

also nominated

  • Joseph Boyle – Joseph Boyle Films – Clearwater, FL – The Eyes of God
  • Domonic Smith – LulaVille Shooters – Tampa, FL – Blind Tag

Best Screenplay

  • Antony Matos – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks

also nominated

  • Joseph Boyle – Joseph Boyle Films – Clearwater, FL – The Eyes of God
  • Michael E. Brown – Silver Forest Studios – Tampa, FL – Sleigh Bells Ring

Best Cinematography

  • Antony Matos – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks

also nominated

  • Donald E. Reynolds – RnD Entertainment – Clearwater, FL – Echo
  • Saulo Zayas – Three Studios – Tampa, FL – Pawned

Best Directing

  • Antony Matos – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks

also nominated

  • Joseph Boyle – Joseph Boyle Films – Clearwater, FL – The Eyes of God
  • Monique Correia – Wicked Window Productions – Tampa, FL – Resurgence

Action Sequence

  • Chad Dion – Shadowlite Productions – Englewood, FL  – Family Ties

also nominated

  • Joel Bates – Caligula Films – Tampa, FL – Jack’d
  • Antony Matos – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks

Audience Favorite

  • Jack Harris – Team Mongo – St. Petersburg, FL – Duplicity

3rd Place Film

  • Saulo Zayas – Three Studios – Tampa, FL – Pawned

2nd Place Film

  • Rob Smith – Yella Belly Films – Grimsby, Humberside, UK – Havelock

Best Film

  • Antony Matos – LMA – Ocoee, FL – Three Blocks
Share This